Vytvorte si vlastnú zmluvu o pôžičke rýchlo a správne

Napíšte nám

V prípade, ak potrebujete úpravu zmluvy o pôžičke alebo informácie k zmluve o pôžičke na týchto stránkach, vyplňte formulár nižšie.

Vaše otázky

Alena sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, mala by som zaujem o pôžičku a neviem ako to u Vás funguje. 

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, tento portál je určený predovšetkým na vytváranie zmluvy o pôžičke. Pokiaľ máte záujem o poskytnutie pôžičky skopírujte tento odkaz do vyhladavaca: www.pripozicka.sk a požiadajte o pôžičku

Henrieta sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, vo vzore zmluvy o pôžičke sa uvádza rozhodcovské konanie na rozhodcovskom súde. Je nutné sa v prípade neplatenia dlžníka zúčastniť súdneho konania.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, rozhodcovské konanie je neverejné a bez nutnosti účasti účastníkov konania na súde. Súd rozhodne bez nariadenia pojednávania, bez výsluchu účastníkov a len na základe písomných dokladov. Po podaní žaloby Vám domov príde rozhodnutie súdu v priebehu pár týždňov od podania, ktoré bude mať rovnakú silu ako rozhodnutie všeobecného súdu a je podkladom na exekúciu. Ušetríte tak veľa času. Rozhodcovská doložka je zárukou rýchleho konania. V prípade otázok nám napíšte.

Michal sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň prajem, chcel by som sa poradiť s kolegom som podpisal zmluvu o (hotovostnej pozicke) bez uroku, kde je urcity presny datum, dokedy by mi mal vratit plnu sumu. Moja Otazka je : Co ak nedodrzi datum alebo absolutne ma ingnoruje, kde sa potom mozem obratit? 

Odpoveď: (Administrátor)

V prípade, ak dlžník neuhradí pôžičku na základe zmluvy o pôžičke a v zmluve máte dohodnutú rozhodcovskú doložku rozhodcovského súdu, máte možnosť sa so svojim nárokom obrátiť na rozhodcovský súd uvedený v zmluve. Konanie prebehne na rozhodcovskom súde voči dlžníkovi pomerne rýchlo a je lacnejšie. Ak by ste v zmluve nemali rozhodcovskú doložku, musíte sa obrátiť na všeobecný súd, pričom na všeobecnom súde takétho konanie trvá od 3 do 12 mesiacov.

Peter M. sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či nie je potrebné v zmluve o pôžičke uvádzať ešte aj údaje o tretej strane ako je napr. svedok poskytnutia pôžičky? Ako sa to rieši v prípade nedodržania podmienok splácania bez vyjadrenia svedectva nejakého svedka na súdnom konaní? ďakujem

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, nie, v zmluve nepotrebujete udaje svedka, pretoze zmluva je formulovana tak, ze veritel je dostatocne chraneny aj bez udajov svedka, ci uz poskytne peniaze bankovym prevodom alebo v hotovosti. Overte si na matrike podpis dlznika, aby nemohol popriet svoj podpis. V zmluve mate zakomponovanu rozhodcovsku dolozku, preto konanie prebehne bez nariadenia pojednavania a velmi rychlo. Svedecka vypoved nie je dolezita, staci zmluva s overenym podpisom dlznika. Rozhodcovsky sud vyda rozsudok, ktory je potom mozne dat exekutorovi na vykonanie exekucie. 

Lukáš sa pýta:

Otázka:

Dobry den, chcel by som sa Vas opytat ci sa vztahuje zakon o obmedzeni platieb v hotovosti aj na vysku pozicky resp ci ako pravnicka osoba mozem poskytnut hotovostne aj sumu vyssiu ako 5000 eur? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, v prípade podnikateľov (aj právnických osôb) je potrebné sumu vyššiu ako 5.000,- € prevádzať na účet, inak sa dopúšťate priestupku. Nemá to vplyv na platnosť právneho úkonu, zmluva o pôžičke bude platná aj keď poskytnete vyššiu sumu ako 5000,- € v hotovosti. Avšak ak by niekto podal oznámenie o priestupku v lehote do 2 rokov od poskytnutia peňazí, potom by ste boli priestupkovo prejednávaný a mohla by Vám byť uložená sankcia (pokuta)

Erik sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aký úrok môžem požadovať pri zmluve o pôžičke, chcel by to splácať mesačne, a na 120 splátok. Viete mi poradiť aký je maximálny úrok? Koľko je maximálna čiastka, ktorú si môže požičať? Fyzická osoba požičia fyzickej osobe, musí sa zaregistrovať ako veriteľ na NBS? Aké môžu byť úroky z omeškania? A keby svoj dlh nesplácal, tak sa to dá dať na exekúciu? Ďakujem.

Odpoveď: (Administrátor)

Maximálny úrok musí byť taký, aby nebol v rozpore s dobrými mravmi, zavisí to vždy od konkrétneho prípadu. Ak však ide o bežný prípad odporúčam úrok max. vo výške 20 % z istiny. Neexistuje limit pre maximálnu čiastku, ktorú môžete požičať (zavisí to od Vašich finančných limitov). Ak FO požičiava FO nemusí sa registrovať v prípade, ak to nemožno charakterizovať ako podnikanie. Ak by dlžník dlh nesplácal a máte vypracovanú žalobu z tejto stránky, podáte žalobu na rozhodcovský súd (ktorý je lacnejší a 10x rýchlejší ako bežný súd) a následne na exekúciu.

Zuzana sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň. Mám otázku. Chcem požičať priateľovi 2 000.-€ aby si mohol kúpiť kontrabas a husle. Môžem dať do zmluvy, že ak mi to do určitého dátumu nevráti, predmetné veci sa stanú mojím majetkom? Potrebujem sa zabezpečiť , lebo nemá žiadny majetok, myslím nehnuteľnosť. Nemala by som potom čo od neho vymáhať exekúciou . Ďakujem za radu

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, odporúčam to v tom prípade urobiť tak, že kontrabas a husle kúpite Vy a dáte mu podpísať dohodu o bezodplatnom užívaní huslí a kontrabasu. Zároveň podpíšete zmluvu o tom, že v určitom čase Vám vyplatí sumu 2000,- € ako kúpnu cenu. Ak by to v tomto termíne nevyplatil, máte právo si husle a kontrabas vziať. Dohoda o užívaní ako aj dohoda o vyplatení sumy môže byť v jednom dokumente. Ak chcete, môžeme Vám takuto dohodu vypracovať. Doplníte si tam iba svoje údaje. Vypracovanie zmluvy by bolo ale spoplatnené.

Miky sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, chcel by som vedieť či možem do zmluvy zadať rozhodcovský súd v Banskej Bystrici a aké sú tam prípadné rozdiely. A či sa mi oplatí riešiť zmluvu o pôžičke aj pri menších sumách ako napr. 200 eur.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, rozhodcovský súd v Bratislave koná bez nariadenia pojednávania a bez výsluchu učastníkov, konanie je len písomné, preto nezáleži na tom, v ktorom meste bude súd rozhodovať. Rozhodcovský súd Bratislava bude mať aj pobočky v iných mestách, zatiaľ je však iba v Bratislave. Konanie na rozhodcovskom súde bratislava trvá len pár týždňov.

Určite sa Vám oplatí mať zmluvu aj na 200,- €, pretože, ak by ste nemali žiadnu zmluvu, potom by sa ťažko preukazovala existencia dlhu.

Emília sa pýta:

Otázka: (24.11.2014)

Dobrý deň. Ak chceme s manželom poskytnúť pôžičku synovi s nevestou, kto sa uvádza ako veriteľ ? Dlžníkmi sú obaja? Ďakujem.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, ako veriteľov uveďte seba s manželom (oboch) a ako dlžníkov syna s nevestou (tiež oboch). 

jozef kociscak sa pýta:

Otázka:

Dobrý den, ako predlžiť zmluvu opôžičke penažnej o 12 mesiacov pri nesplacaní poradite vzor, vdaka

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, lehota splatnosti sa predlžuje tak, že podpíšete dodatok č. 1 k zmluve, v dodatku na začiatku uvediete obe zmluvné strany. Popíšete, kedy ste uzatvorili zmluvu o pôžičke, akú sumu ste požičali a pod tým bude text:

"Zmluvné strany sa dohodli o predĺžení lehoty splatnoti pôžičky, ktorú mal dlžník pôvodne vrátiť do ...... Nový dátum splatnosti bol dohodnutý na deň.............. Dlžník sa zaväzuje dlh vrátiť v tejto novej lehote. Zvyšok zmluvy zostáva nezmenený"

Namiesto bodiek dopíšete konkrétne dátumy.

Fero sa pýta:

Otázka:

Dobry den, potreboval by som navrh zmluvy o pozicke, ktora bude vychadzat z tychto faktov: ~ bezurocne som fyzickej osobe pozical istu konkretnu sumu penazi roznymi sposobmi - hotovostou, prevodom na ine ucty, apod. ~ nepotrebujem ju mat naspat do nejakeho konkretneho terminu ~ splacat mi ju bude po castiach, ked na to bude mat prostriedky ~ splacat mi ju moze na ucet, pripadne hotovostou, o com osobe poslem potvrdenie mejlom ~ k uz pozicanym peniazom mozu pribudnut dalsie - ich vysku a prevzatie by mi osoba spatne potvrdila mejlom ~ potrebujem mat zabezpeceny narok na celkovu sumu po pripadnom umrti osoby ~ viac ma nenapada :)

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, v tomto prípade potrebujete uznanie dlhu a nie zmluvu o pôžičke. Uznanie dlhu si môžete stiahnuť zo stránky www.uznanie-dlhu.sk. Do "dôvodu vzniku dlhu" uveďte všetky skutočnosti, ktoré ste uviedli vyššie vo svojej otázke.

Ján sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, ďakujeme za zmluvu o pôžičke, veľmi ste nám pomohli. Je skvelé, že takéto stránky existujú. Ján

Odpoveď: (Administrátor)

Ďakujeme

daniel sa pýta:

Otázka:

Dobry den, planujem si pozicat peniaze na kupu bytu. Ten byt bude napisany na mna a na cloveka ktory mi pozicia peniaze. Neviem ci sa da urcit percentualny podiel vlastnictva bytu - ten by sa mal znizovat mnozstvom penazi ktore splatim. Vysku mesacnej splatky a ani termin splatenia urceny nebude lebo ten clovek je moja rodina akurat bude urceny urok. Cele to potrebujem preto ze keby sa situacia medzi nami skomplikovala tak by som zalozil byt, zobral hypoteku a tou by som vyplatil zostavajucu splatku. Za info Vam vopred dakujem. Daniel

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, percentuálny podiel na byte sa dá ručiť. Je potrebné, aby ste si podmienky riadne dohodli, pretože, ak to nebudete mať písomne, môžete o byt prísť. Automatické zvyšovanie podielu na byte nie je možné. Odporúčam Vám kontaktovať advokáta.

Tomáš K. sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, v prvom rade ďakujem za skvelý portál. Rád by som sa len opýtal či dokument o uznaní dlhu mám dať overiť na matriku alebo ku notárovi. Za odpoveď predom ďakujem.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, dokument (podpis) môžete nechať overiť aj na matrike. Pre jeho platnosť dokumentu však overenie podpisu nie je potrebné. Je však vždy lepšie predsalen si nechať podpis u dlžníka overiť.

Jakub P. sa pýta:

Otázka:

Zdravím, je cena v poriadku ak suma 1850 € je vyjadrená 1.850€? Prečo to takto formátujete? Slovom to je napísané tisícosemstopäťdesiat Ďakujem

Odpoveď: (Administrátor)

Je to formátované takto z dôvodu, že niektorí užívatelia vypisovali sumy aj 1,850 alebo 1,850,00 čo môže byť mätúce a potom to zneplatní celú zmluvu. Tento portál je pripravený tak, aby vylúčil akékoľvek chyby, ktoré by mohli vzniknúť, pre ktoré by sa stala pohľadávka nevymáhateľná a veriteľ ohrozený. Ak máte návrhy na doplnenie portálu, napíšte nám.

Jakub P. sa pýta:

Otázka:

Ešte jedná otázka: Ak som do zmlúv dopísal ručne OP a Rodné číslo je to zle? Napísal som to úhľadne. Ďakujem vám za tento portál!

Odpoveď: (Administrátor)

To je v poriadku, do zmluvy môžete dopisovať aj ručne.

Jakub P. sa pýta:

Otázka:

Zdravím, ďakujem za odpovede. Mám asi už poslednú otázku :-) Tie zmluvy o pôžičke má mať veriteľ i dlžník po 1 kópií na každej podpis veriteľa i dlžníka atď ale dlžník si ju nechce vziať lebo, ak by mu to našla mama, tak je zle nedobre. Je tá zmluva vtedy platná? Som "chránený"? Ďakujem

Odpoveď: (Administrátor)

To, či si ju dlžník aj reálne zoberie so sebou alebo nie je jeho starosť, nemá to vplyv na platnosť zmluvy. V zmluve je napísané, že si prevzal jedno vyhotovenie, takze sa má za to, že mal možnosť si jedno vyhotovenie vziať.

Rudolf sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň mal som zmluvu o Pôžičke na 10000€ ,ktorú som nesplatil do termínu je tam spomenutá pokuta denne 0,5% z dlžnej sumy mám exekúciu a teraz mi to robí cca 53000€ je to normálne ,alebo už úžera dakujem za odpoved

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, zmluvná pokuta 0,5 % denne nemusí byť ešte v rozpore s dobrými mravmi, avšak súd obyčajne neprimerane vysokú zmluvnú pokutu zníži, často sa stretávame s tým, že zmluvnú pokutu akceptuje cca 25-30 % ročne, max. 100 % avšak všetko to závisí od okolností konkrétneho prípadu.

Ivana sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, veľmi by som Vás prosila o radu. Akú výšku úroku môžem uviesť do zmluvy o pôžičke, ak som požičala 30.000 eur a ústne sme sa dohodli na 3% mesačne. môžem takýto úrok uviesť aj na papier? Nie je už úžernícky? V prípade, že áno, ako mám postupovať? Časť peňazí som mala v hotovosti a časť som si požičala z banky ako pôžičku, je potrebné v zmluve rozpísať koľko bolo v hotovosti a koľko ako moja pôžička, výška splátky v banke, atď? Je to potrebné, ak by došlo k rozhodcovskému súdu? A posledná otázka, má byť v zmluve vyčíslená presná konečná suma, ktorá sa má vrátiť? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: (Administrátor)

Výška úroku nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. Obyčajne je to vo výške, v akej banky bežne poskytujú úroky. Ak by však dlžník Vašimi peniazmi dokázal zarobiť oveľa viac, Vaša odmena (úrok) by mohol byť aj vyšší. Pokiaľ však uvediete bežný úrok vo výške v akej ho poskytujú banky, nič nepokazíte. 

V zmluve nemusíte rozpisovať, odkiaľ máte peniaze.  Čo sa týka rozhodcovského súdu, určite odporúčame nechať pre istotu doložku súdu v zmluve, ak by sa niečo stalo a dlžník by nevrátil peniaze, rozhodcovský súd Vás ochráni. Nebude to trvať niekoľko rokov, kým sa domôžete svojich peňazí ale len pár týždňov. V zmluve by mala byť uvedená presná suma, aká má byť vrátená. 
Ak ste už peniaze poskytli, spíšte medzi sebou uznanie dlhu. To si môžete stiahnuť zo stránky www.uznanie-dlhu.sk

Zuzana sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, chxem sa informovať ohľadom poskytnutia pôžičky medzi fyzickými osobami nepodnikatelmi či je potrebné mať zmluvy overené notárom alebo stačí ak sa podpisu a bude prítomná tretia osoba. Vopred ďakujem za odpoveď a ostávam s pozdravom. Zuzana

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, podpis na zmluve o pôžičke podľa zákona nemusí byť overený u notára alebo na matrike. Postačí bežný podpis. Ak však budete mať podpis overený, alebo bude prítomná tretia osoba, potom je málo pravdepodobné, že by sa dlžníkovi podarilo dokázať to, že to nie je jeho podpis. Zmluva je však platná aj bez overenia podpisu. Ak je to možné a ide o vyššiu sumu, aby ste podpis nechali overiť.

R.D. sa pýta:

Otázka:

Dobry den prajem, Dakujem Vam velmi pekne zato, ze existuje takyto portal, kde sa da velmi lahko urobit zmluva o pozicke. Tak som aj urobil a dali sme to aj notarsky potvrdit. Prisiel vsak ten den, kedy sa maju peniaze vratit. Dlznik nam to aj chce vratit, avsak chce od nas nejake potvrdenie o vrateni pozicky. Viete mi poradit ako postupovat? Prosim, nezverejnujte moje meno a emailovu adresu. Za pochopenie Dakujem. S pozdravom RD

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, dakujeme. Čo sa týka Vašej otázky ohľadom vrátenia pôžičky, sú dve možnosti. Prvá je, že Vám to vráti na účet. Vtedy mu nemusíte vystavovať žiadne potvrdenie, pretože má doklad o tom, že peniaze vrátil na Váš účet. Druhá možnosť je, že Vám vráti peniaze v hotovosti. Vtedy mu dajte jednoduché potvrdenie, na ktorom bude napísané, že "dlžník dnešným dňom vracia peniaze požičané na základe zmluvy o pôžičke zo dňa....  a to vo výške.... Prevzatie sumy veriteľ svojim podpisom potvrdzuje."

Nezabudnite tam identifikačné údaje účastníkov, dátum a podpisy.

Ivana sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, ak mám zmluvu o pôžičke s rozhodcovskou doložkou, je možné že po rozhodnutí rozhodcu v môj prospech sa dlžník dovolá a bude žiadať prejednávanie veci na všeobecnom súde? Nestratím potom ten čas, za ktorý bude rozhodovať rozhodcovský súd, keď aj tak by sa žaloba mala opäť podať na všeobecnom súde? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, voči rozhodnutiu rozhodcovského súdu nie je prípustné odvolanie. Rozhodcovské konanie trvá cca 4-5 týždňov, na rozdiel od súdneho konania, ktoré môže trvať aj 1-2 roky. Rozhodcovský rozsudok je možné preskúmať súdom žalobou ale nie z akýchkoľvek dôvodov. Je to možné iba z dôvodov uvedených v zákone, ktoré sú tak prísne, že je takmer nemožné zrušiť rozhodcovský rozsudok. Novela zákona sprísnila podmienky aj pre rozhodcovské súdy a preto by bolo škoda mať zmluvu bez rozhodcovskej doložky. 

Thais sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, pokiaľ mám zmluvu o pôžičke s rozhodcovskou doložkou a súčasťou tejto zmluvy je aj ručiteľské vyhlásenia osoby, ktorá v prípade, že dlžník mi nevráti peniaze, tak mi ich má vrátiť on. V ručiteľskom vyhlásení má byť tiež rozhodcovská doložka? Ruč.vyhlásenie je súčasťou zmluvy, je to v zmluve uvedené konkrétnym bodom.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, posielam odpoveď, ktorú sme dostali od advokáta: ak je ručiteľské vyhlásenie priamo v zmluve o pôžičke a je tam aj podpis ručiteľa, potom stačí takýto dokument a aj ručiteľ je podriadený rozhodcovskému konaniu a rozhodcovský súd môže zaviazať ručiteľa na úhradu. Ak však je ručiteľské vyhlásenie na inom dokumente, v ktorom nie je rozhodcovská doložka, potom voči ručiteľovi nie je možné vymáhať pohľadávku rozhodcovským konaním. V tomto prípade budete musiť bohužiaľ na ručiteľa podať osobitnú žalobu na klasický súd. Bude to drahšie a dlhšie trvať. Rozhodcovský súd vtedy nemôže mať právomoc rozhodnúť.

Matus sa pýta:

Otázka:

Dobry den, dakujem za tuto stranku a usilie, kt. ste do nej vlozili. Mam par otazok ci navrhov na upravu. 1. V bode 5 'Odmena za poskytnutie penazi' je moznost 'S urokom', da sa vsak zadat len fixna suma. S dlznikom sme sa dohodli, ze pozicka je splatna do 5 rokov v 6mesacnych intervaloch (k 30.6. a 31.12.) s moznostou mimoriadnej splatky ci uplneho predcasneho splatenia dlhu k tymto datumom. Na odmene sme sa dohodli ako urcite percento z vysky nesplatenej istiny. Kedze celkova suma na vratenie je zavisla od doby splacania ci mimoriadnych splatok, momentalne neviem vyuzit tento formular. Mohli by ste prosim pridat i takuto moznost pri vytvarani formulara (mimoriadne splatky, predcasne splatenie, urocenie z nesplatenej istiny)? Dakujem

Odpoveď: (Administrátor)

Ďakujeme, že oceňujete naše úsilie. Veľmi nás to teší, že ste spokojný. Čo sa týka Vášho návrhu, nad týmto sme uvažovali, avšak vzhľadom na to, že ľudia vypĺňajú rôzne sumy, tak ak by to bolo komplikovanejšie, potom by to mohlo zneplatniť celú zmluvu. Čo by bolo kontraproduktívne.

Môžete si do ale zmluvy (krok 8 - článok V.) doplniť aj tieto dojednania (tzv. odkladacia podmienka), teda že v prípade, ak dôjde k mimoriadnym splátkam, tak sa upraví celková suma na zaplatenie podľa určitého kľúča (tento môže byť prílohou zmluvy - formou tabuľky). Pozor však na to, aby ste nezneplatnili celú zmluvu a aby bolo v každom okamihu vypočítateľné, koľko je dlžná suma. 

Matus sa pýta:

Otázka:

Zdravim, len chcem upozornit, ze dokumenty (pdf, doc) v sekcii Vzory zmluvy o pozicke sa lisia od tych, kt. su vygenerovane po vyplneni formulara na stranke. Je to zamer alebo nedopatrenie?

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, vzory (doc a pdf) sú pre tých, ktorí si vedia sami vyplniť vzor bez pomoci a preto sú trochu iné. Podstata zmluvy a jej právna formulácia je rovnaká.

Elo L. sa pýta:

Otázka:

Dobrý deň, mám od vás stiahnutú zmluvu o pôžičke. Termín vrátenia peňazí vypršal 29.02.2016, dlžník má odpojený telefón. Napísal som mu výzvu na splatenie dlhu a dnes sa mi vrátila neprevzatá. Ako mám postupovať ďalej? Vďaka za odpoveď.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, ak dlžní nezaplatil v lehote splatnosti, môžete sa obrátiť na ktoréhokoľvek advokáta, alebo pohľadávku vymáhať sám. 

peter sa pýta:

Otázka:

Dobrý večer, dlžník nesplatil dlh ako bolo dohodnuté v zmluve mám ho aj nejako písomne vyzvať na splatenie, ďakujem za pomoc.

Odpoveď: (Administrátor)

Dobrý deň, pokiaľ dlžník dlh nezaplatil, odporúčam zaslať mu najskôr písomnú výzvu. Vo výzve uveďte o aký dlh ide, kedy vznikol, kedy bol splatný a že ho žiadate o vrátenie dlhu. Ak dlh nevráti, máte možnosť to riešiť súdnou cestou. Pozrieme sa na Vašu zmluvu, pošlite nám ju mailom na: zmluvaopozicke@zmluvaopozicke.sk

Peter sa pýta:

Otázka:

dakujem za vzor, pomohol mi.