Živnostenské oprávnenie na požičiavanie peňazí

OTÁZKA

Živnostenské oprávnenie na požičiavanie peňazí

Dobrý deň, mám záujem poskytnúť úver ako súkromný veriteľ iba niekoľkým osobám. Potrebujem na to živnostenské oprávnenie? Jednalo by sa o krátkodobý úver na mesiac. Musím dať overiť podpis dlžníka u notára alebo na matrike. Je v poriadku, ak si vypýtam zdokladovanie príjmu (výplatné pásky) a odfotený občiansky preukaz od dlžníka? Môžem do zmluvy napísať podmienky predĺženia úveru? S pozdravom,

ODPOVEĎ

Živnostenské oprávnenie na požičiavanie peňazí

Dobrý deň,

postupne zodpoviem Vaše otázky.

Pokiaľ ide o živnostenské oprávnenie:

Poskytovanie úverov ako súkromný veriteľ by sa mohlo považovať za obchodnú činnosť, pre ktorú by ste mohli potrebovať živnostenské oprávnenie. Na Slovensku je poskytovanie spotrebiteľských úverov regulované zákonom o spotrebiteľských úveroch a zákonom o živnostenskom podnikaní. Preto by ste mali zvážiť získanie živnostenského oprávnenia. Nižšie to rozvediem bližšie. 

 

Pokiaľ ide o overenie podpisu:

Overenie podpisu dlžníka u notára alebo na matrike nie je povinné, ale môže byť užitočné pre väčšiu právnu istotu. Je to na vašom rozhodnutí, či chcete podpis overiť. Určite to však odporúčam. Lebo inak je dôkaz e bremeno na Vás. 

 

Dokladovanie príjmu a občiansky preukaz:

Vypýtať si doklad o príjme (výplatné pásky) a odfotený občiansky preukaz od dlžníka je v poriadku, avšak dôležité je dodržiavať zákony týkajúce sa ochrany osobných údajov. Dlžník by mal byť informovaný o účele spracovania týchto údajov a súhlas s ich použitím.

 

Ešte sa vrátim k živnosti:

Živnosť je na Slovensku definovaná ako sústavná činnosť vykonávaná samostatne, vlastným menom, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Živnosti sú regulované zákonom č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.

 

Živnosti sa na Slovensku delia na tri hlavné kategórie:

 

Voľné živnosti: Tieto živnosti môžu vykonávať všetci, ktorí splnia zákonné podmienky (napr. plnoletosť, bezúhonnosť). Voľné živnosti nevyžadujú špeciálne odborné spôsobilosti a na ich založenie stačí ohlásenie na príslušnom živnostenskom úrade.

 

Remeselné živnosti: Tieto živnosti vyžadujú preukázanie odbornej spôsobilosti, napríklad absolvovaním učebného odboru alebo získaním remeselného alebo vysokoškolského diplomu v oblasti. Remeselné živnosti zahŕňajú napríklad kováčstvo, pekárstvo, kozmetické služby alebo inštalačné práce.

 

Viazané živnosti: Tieto živnosti majú špeciálne právne alebo odborné požiadavky. Pre založenie viazanej živnosti musí živnostník splniť konkrétne podmienky, napríklad absolvovať špeciálne školenie alebo získať špeciálnu licenciu. Medzi viazané živnosti patrí napríklad realitná činnosť, sprostredkovanie finančných služieb alebo poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

 

Poskytovanie úverov je na Slovensku považované za viazanú živnosť. Podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov je poskytovanie úverov zaradené medzi finančné sprostredkovanie a súvisiace činnosti. Pre získanie oprávnenia na vykonávanie tejto činnosti je potrebné splniť špeciálne požiadavky a získať živnostenské oprávnenie. 

Ak poskytujete úvery podnikateľom, zákon o spotrebiteľoch by sa na Vás nevzťahoval. 

 

Navyše, ak plánujete poskytovať spotrebiteľské úvery, musíte dodržiavať aj ustanovenia zákona o spotrebiteľských úveroch pre spotrebiteľov, ktorý stanovuje pravidlá a podmienky pre poskytovanie úverov spotrebiteľom. 

 

Ak chcete založiť živnosť na Slovensku, musíte najprv určiť, do ktorej kategórie živnosti vaša činnosť patrí, a následne podniknúť potrebné kroky na získanie živnostenského oprávnenia. Tieto kroky zahŕňajú ohlásenie živnosti na príslušnom živnostenskom úrade, preukázanie splnenia podmienok (ak sú potrebné) a registráciu na daňovom úrade, neskôr ak ste fyzická osoba v sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni.

 

Nie je to teda úplne jednoduché začať poskytovať úvery. 


Odpovedal: JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava
www.ficek.sk


Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Podnikanie bez živnosti

    Nakoľko daná osoba nemá živnostenské oprávnenie a činnosť, ktorú prevádzkuje by zrejme spadala do predmetu tzv. voľnej živnosti, hrozí jej nasledujúca ...

  • Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

    Žiadal som ich o vrátenie peňazí, ale už sa viac neozvali. ... v sume 89 eur od slovenského registra firiem a živnosti FINN Media s.r.o, v dobrej viere, ...

  • Odstúpenie od nájomnej zmluvy

    Budete však oprávnená zadržať hnuteľné veci nájomcov len vtedy, ... potom pozastaviť živnostenské oprávnenie a dať výpoveď z nájmu nebyt. priestorov.

  • Kde podať trestné oznámenie

    Podľa vami uvedených skutočností, sa požičanie peňazí nedá zaradiť pod žiadnu ... v prac. pomere alebo inštruktorov na základe živnostenského oprávnenia.

  • Kúpa bytu

    môže realitná kancelária szčo vykonať úschovu peňazí (forma vinkulácie ) pri ... na seba a následne ich predáva so ziskom a nemá živnostenské oprávnenie, ...

  • Vyporiadanie majetku po rozvode

    Ako mame postupovať, aby muselo ísť do toho čo najmenej peňazí? ... že naďalej máte oprávnenie byt užívať, aby Vám užívanie bytu bolo umožnené.

  • Podvod - trestný čin

    Uvedenie poškodeného do omylu je jedným zo základných znakov objektívnej stránky skutkovej podstaty trestného činu podvodu. Práve v dôsledku uvedenia niekoho do ...


Chceli by ste zmluvu skontrolovať?

JUDr. Milan Ficek
JUDr. Milan Ficek
Advokát
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
Sídlo: Žilinská 14, 81105 Bratislava

Reklama